Wielokrotnie stajemy przed problemem przeniesienia części lub całej witryny ze starej domeny na nową. Może to być potrzebne przy budowie nowego wizerunku i wtedy nowa domena jest potrzebna. Jak szybko i w miarę bezboleśnie dokonać przenosin ?

– zaprojektuj, zaplanuj i wykonaj prawidłowo przekierowania 301 – oznacza to, ze zaindeksowane stare wyniki muszą znaleźc swoje odpowiedniki na nowej domenie. Nie ma problemu gdy przeniesienie jest „jeden do jednego” – problemy zaczynaja się wtedy, gdy częśc adresow znika – wtedy należy dokładnie zaplanować jakie stare adresy będziemy przekierowywali do nowego, docelowego serwisu – może to być podstrona jak i strona główna. Można też dokonać przekierowań za pomocą rel=”canonical”.

– Google sugeruje aby obie domeny, stara i nowa, były dodane i zweryfikowane w panelu Narzędzi Google dla Webmasterów – konto powinno być to samo

– W GWT należy poinformować Google, ze nastąpiła (czy też następuje) zmiana domen

– zadbaj o to (zawsze, koniecznie) aby na starym i nowym serwisie prawidłowo były obsługiwane błędy 404

– zadbaj o generowanie zawsze aktualnej sitemap’y

– jeśli chcesz przebudować serwis na nowo to w trakcie zmian domen najpierw przenieść treść i po reindeksacji dopiero wtedy przebuduj serwis docelowy

– zawsze usuwaj treści, które przeniosłeś na nowy serwis aby nie doprowadzić do zduplikowania artykułów.

Więcej można przeczytać tutaj: Jak przenieść treść witryny.

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

  1. Dzięki za szybkie podsumowanie. To taki niezbędnik dla każdego kto chce zrobić pro migracje 🙂

  2. Przerabiałam to jakiś czas temu… szkoda, że nie było wtedy tego opisu – ile by mi to nerwów zaoszczędziło… artykulik dobry – polecam wszystkim, których czeka przeprowadzka.

  3. Dzięki za kilka cennych porad. Niedługo czeka mnie przeniesienie bloga z domeny na subdomenę docelowego serwisu oraz przekierowanie ze starej domeny. Czy zdobyte linki na domenie bloga przeniosą moc na przeniesioną subdomenę?

  4. Moja sugestia to blokada przed robotami nowo tworzonej domeny do czasu jej ukończenia i do czasu blokady / przekierowania / usunięcia starej.

    Często występuje ten sam błąd czyli 2 domeny otwarte dla robotów z tym samym contentem … wtedy wyklarowanie po piaskownicy zajmuje nawet 6 miesięcy starań.

    Ogólna rada – do czasu zakończenia nowej strony przy tworzeniu czy przenosinach strona ta powinna mieć blokadę przed robotami !

  5. dla osoby ktora ma male pojecie w tych sprawach to jednak troche niejasne..a co jesli przenosze strone na nowy serwer. jak to zrobic zeby jak najmniej szkody wyrzadzic SEO ( mam juz jakas pozycje ).

    przenioslam narazie zawartosc na nowy serwer ale pod subdomena nowego adresu. czy jak zrobie przekierowanie starej domeny na ten adres to utrace wyniki? to o czym piszesz w poscie to troche skomplikowane dla mnie, wiec moze latwiej jesli najpierw zrobie transfer starej domeny a potem zaloze na niej strone?

    • Aniu,

      Jeśli przenosisz serwis jeden do jednego czyli nic nie zmieniasz – nic się nie stanie 🙂 Jeśli będziesz mieniała treści, adresy, linkowanie wewnętrzne – będzie troszkę bujało.

  6. A co jeżeli wysiadł serwis blogowy na którym prowadziłem bloga i chciałbym teksty które tam umieściłem postawić na nowym blogu (oczywiście chcę kupić domenę)?

    • Teksty mozesz przenieść gdziekolwiek. Musisz tylko pamiętać aby na starym blogu po ponownym włączeniu usunąć te teksty.

  7. @zgred: ale robi sie nieciekawie jak kilka domen w ten sposób trzeba przekierowywać, które są przeszłością ratowania poprzez 301 itd. podejrzewam ze poprzez GWT da sie przypieczetowac fakt calokwitego przeniesienia i nie trzeba juz martwic sie o przdluzenie domeny, ale po jakim czasie… troche w proszku temat 🙂

  8. za pomocą 301-ynek da się pozycjonować, w związku z tym należy trzymać je do końca. Ja tak robię i jestem zadowolony 🙂

  9. witam , mam taki problem , nie jestem zainteresowany pozycjonowaniem przez firme z którą mam podpisana umowę , firma nie chce rozwiazać umowy i nada pozycjonuje moja strone , w jaki sposób ich zablokowac , czy poprzez zmiane nazwy strony , czy jeszcze coś trzeba zrobic , prosze o konkretne informacje . Dziękuje .

  10. Witam,

    Fajny wpis, ale nie całkiem rozumiem.
    Mam do przeniesienia około 20 wpisów na nową domenę. I co mam zrobić? Usunąć ze starej i wrzucić na nową czy może wrzucić na nową i na starej dać 301 (tylko dla tych wpisów)?

    Poza tym czy jest opcja, że daje wpis na nowej domenie, a na starej w miejsce wpisu notkę o przeniesieniu?

  11. Zgredzie pytanie bo dokopałem się do tak archiwalnego wpisu może mi powiesz – jeśli mam strone ktora ma mega duzo contentu, przez rok i dłuzej dopalana SWLem miała mega topy. Podrzejewam ze jest obecnie filtr algorytmiczny – jeśli dajmy na to skasuje ta domene fizycznie z indeksu google, przekopiujemy sobie 1:1 content na nowa domene i znowu SWLem troche dopale – czy beda wzrosty ? Pytam bo nie wiem czy algorytm „zapisuje sobie content” jaki ma na starej www, bo wtedy wrzuce go pod nowa domene i zaczynam zabawe od poczatku 😉

    • Algorytm zapisuje trefny content. Jeśli kara była za linki to nie musisz mieć kary za content. Ale kary mogą się nakładać 🙂

  12. Cześć Zgred mam pytanko odnośnie przenoszenia treści bloga na czystą domenę, nie chcę robić przekierowania ze starej domeny. Jak to zrobić czy pojedynczo kopiować wpisy czy wszystkie na raz? Oczywiście stara domena jest wyindeksowana i zablokowana do indeksacji. dzięki za info

    • A dlaczego nie możesz zrobić przekierowań? Nie chcesz? Nie możesz? Jeśli już tak hardkorowo chcesz to ja bym zostawił stary blog w indeksie, całośc przekopiował na nową domenę i na starych wpisach dał rel=canonical wskazujący na wpisy w nowym miejscu (to się nazywa cross canonical). Wtedy zawsze Google Sobie jakoś to podmieni. No i nie będzie duplikacji treści.

      • Chodzi o to, że postawiłem blog na domenie która miała „historię”( nie sprawdziłem tego) i za pierona żadna fraza nie chciała wyjść z top 100. Możliwe że na domenie był jakiś filtr nałożony. Chcę uniknąć tego żeby „nowa” domena nie złapała tego dziadostwa:)
        p.s dopiero raczkuję w tej sferze więc wybacz jak coś źle robię.

        • A to zmienia postać rzeczy. Rzeczywiści emożliwe, ze 3ba wziąć nową domenę i zrobić tak jak robisz. Albo poszukac nowej z dobra historią.

          • A jak myślisz pojedynczo dodawać wpisy na przez cały tydzień po 1szt na dzień, czy dodać wszystkie te co miałem 10szt? Bo później przewiduje po 1-2 wpisy na tydzień

  13. Podbijam pytanie 🙂 Czy przy przenoszeniu na subdomenę też konieczne są przekierowania? Jak to rozwiązać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły